r.

    Aktualności

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Jaśle - PSSE - Sanepid Jasło
 

Konkurs - Talerz Pełen Zdrowia


Organizatorem konkursu - na plakat "Talerz Pełen Zdrowia" dla uczniów szkół podstawowych jest Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Jaśle. Konkurs jest organizowany w związku z Światowym Dniem Zdrowia.

Załączniki:

Plakat - Talerz Pełen Zdrowia (jpg) (3MB)

Plakat - Talerz Pełen Zdrowia (pdf) (18MB)

Regulamin - Talerz Pełen Zdrowia (doc)

Zgoda przedstawiciela ustawowego niepełnoletniego uczestnika konkursu (doc)

Data dodania: 12.03.2019Jak rozpoznać odrę?


Warto wiedzieć że jest to zakaźna choroba wirusowa wieku dziecięcego. Jedynym sposobem uniknięcia choroby i jej powikłań jest szczepienie ochronne. Zakażenie osoby nieodpornej prowadzi zawsze do zachorowania. Bieżąca sytuacja epidemiologiczna jest niepokojąca, wzrasta liczba zachorowań na odrę w Europie, najwięcej zachorowań wystąpiło w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290), Włoszech (2 248). W tym samym czasie na Ukrainie odnotowano ponad 32 000 przypadków odry. Problem odry występuje również w Czechach, Słowacji, Niemczech, na Węgrzech, Bułgarii, Litwie, Łotwie.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową przez bezpośredni kontakt z zakażonym.

Choroba przebiega z wysoką gorączką (do 40°C), zapaleniem spojówek i światłowstrętem, katarem, suchy oraz męczącym kaszlem. Na skórze widoczna jest żywoczerwona zlewająca się wysypka. Komplikacje tej choroby są częste: szczególnie u bardzo małych dzieci i u dorosłych powyżej 20 roku życia.

Metodą zapobiegania jest zaszczepienie się osoby nieuodpornionej.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych w trakcie pobytu, bądź po powrocie z podróży z terenów na których występują zachorowania - należy natychmiast skontaktować się ze z lekarzem.

Załączniki:

Komunikat - informacja dla osób dorosłych nt. szczepień przeciwko odrze (doc) (pdf)

Informacja nt. sytuacji epidemiologicznej odry 23.01.2019 (doc) (pdf)

Szczepionki przeciwko odrze zarejestrowane w Polsce (pdf)

Data dodania: 06.03.2019Program Szczepień Ochronnych na 2019 rok


Pobierz (pdf)
Data dodania: 28.02.2019Bezpieczne Ferie - wytyczne i zalecenia GIS


Ferie zimowe w naszym województwie rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają aż do 24 lutego.

W sumie w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć szkolnych będzie miało ponad 4,6 mln uczniów (4 638 564) z 23 598 szkół dla dzieci i młodzieży.

Podczas zimowego wypoczynku nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwa Państwa Inspekcja Sanitarna. Główny Inspektorat Sanitarny co roku publikuje sprawdzony patent na bezpieczny wypoczynek.


Patent na Bezpieczne Ferie

W tym roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał również zalecenia i wytyczne jak spędzić bezpieczne ferie oraz na co zwrócić szczególną uwagę, gdy Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek.


Załączniki:

Film: Bezpieczne Ferie 2019 (mp4)

Film w wersji PDF: Bezpieczne Ferie 2019 (pdf)

Ulotka: Patent na Bezpieczne Ferie (pdf)

Plakat: Ferie zimowe spędź je bezpiecznie! (pdf)

Data dodania: 11.02.2019Konkurs na spot profilaktyczny "Znamię! Znam je?"


Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w wojewódzkim konkursie na spot profilaktyczny pt. "Znamię! Znam je?".

Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy uczniów o czerniaku skóry, czynnikach chroniących przed czerniakiem oraz motywowanie młodzieży do regularnej obserwacji znamion i poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie.

Załączniki:

Regulamin konkursu (doc)

Plakat (jpg)

Formularz zgłoszeniowy (doc)

Zgoda przedstawiciela dziecka (doc)

Oświadczenie pełnoletniego uczestnika konkursu (doc)

Data dodania: 30.01.2019X Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w X Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych pt. "Porozmawiajmy o uzależnieniach" dla młodzieży klas 7-8 szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.

Celem Przeglądu jest popularyzacja twórczej aktywizacji i edukacji młodzieży w zakresie uzależnień. Autorskie i nie tylko, inscenizacje młodych aktorów są ważnym przekazem edukacyjnym, który zyskuje na autentyczności poprzez duży ładunek emocjonalny zarówno w treściach jak i scenicznej ekspresji. Taka forma pracy pozwala komunikować odbiorcom o problemach młodzieży, sposobie widzenia świata i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych w języku bliskim grupie rówieśniczej. Jest również jedną ze skuteczniejszych metod aktywizowania środowisk szkolnych do działań na rzecz zdrowia i daje możliwość wzmocnienia działań wychowawczych i zapobiegawczych.


Załączniki:

Regulamin Przeglądu Małych Form Teatralnych (pdf)

Zgłoszenie (doc)

Zgoda przedstawiciela dziecka (doc)

Oświadczenie pełnoletniego uczestnika konkursu (doc)

Data dodania: 30.01.2019Konferencja Szczepienia Ochronne w Niepodległej


Obchody stulecia odzyskania niepodległości są dobrym momentem, aby przypomnieć jak z problematyką szczepień ochronnych radziło sobie Państwo Polskie na progu XX wieku. Podczas spotkania zostaną poruszone takie zagadnienia jak: historia szczepień ochronnych, prawne aspekty szczepień dawniej i dziś.

Konferencja ma charakter otwarty, skierowana jest do lekarzy, pielęgniarek, epidemiologów, przedstawicieli samorządów i wszystkich osób zainteresowanych znaczeniem szczepień ochronnych.

Załączniki:

Plakat Konferencja Szczepienia Ochronne w Niepodległej (jpg)

Data dodania: 04.01.2019Archiwum aktualności 2014 2015 2016 2017 2018

 

Copyrights © PSSE w Jaśle, All rights reserved

 

webDesign