r.
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Jaśle - PSSE - Sanepid Jasło
 

VIII Międzyszkolna Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS

Z okazji "Światowego Dnia AIDS" Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy współpracy Urzędu Miasta w Jaśle zorganizowała w Gimnazjum nr 1 w Jaśle ul. Czackiego 2 "VIII Międzyszkolną Olimpiadę Wiedzy o HIV/AIDS" dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta Jasła.

[więcej...]

Data dodania: 03.12.2015


Kampania społeczna "Rzuć palenie razem z nami"

Corocznie w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest "Światowy Dzień Rzucania Palenia". Akcja ma wymiar ogólnopolski. Jej celem jest zachęcenie jak największej grupy palaczy do rzucenia palenia i podniesienia wiedzy o produktach tytoniowych. Warto więc przy takiej okazji podjąć próbę rzucenia palenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieje cudowna recepta, która pomoże każdej osobie chętnej rzucić palenie. Jest tyle sposobów ilu byłych palaczy. Każdy musi znaleźć swoją drogę, aby zaprzestać palenia.[więcej...]

Data dodania: 26.11.2015


1 grudnia "Światowy Dzień AIDS"

Tematem obchodów Światowego Dnia AIDS jest hasło: "Coś Was Łączy? Zrób Test na HIV" , która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnienia informacji na temat HIV/AIDS.


W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 maja 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u 19 120 osób, wśród których było co najmniej 6 087 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1 349 poprzez kontakty heteroseksualne oraz 2 317 poprzez kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami. Ogółem w Polsce odnotowano 3 246 zachorowań na AIDS; 1 299 chorych zmarło.

[więcej...]

Data dodania: 18.11.2015


Ostrzeżenie przed osobami oferującymi sprzedaż narkotestów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle ostrzega przed osobami, które oferują sprzedaż testów na obecność narkotyków dla szkół przedstawiając się jako pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Informuję, że Inspekcja nie prowadzi sprzedaży narkotestów i żadne zalecenia w tym zakresie nigdy nie zostały wydane. Nie ma również żadnych przepisów prawa, które obligowałyby dyrektorów szkół do zakupu tego typu artykułów. W przypadku pojawienia się takich osób, należy ich wylegitymować i zgłosić Policji, bowiem praktyki takie mają znamiona oszustwa.

Data dodania: 07.09.2015


Szkolenie Certyfikacyjne dla osób ubiegających się o tytuł doradcy, upoważniający do prowadzenia poradnictwa okołotestowego w zakresie HIV/AIDS.

Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia informuje, że wraz z Polską Fundacją Pomocy Humanitarnej "Res Humane", w terminach 3-6 września 2015r. oraz 12-15 października 2015r. organizuje szkolenie certyfikacyjne dla osób ubiegających się o tytuł doradcy, upoważniający do prowadzenia poradnictwa okołotestowego w zakresie HIV/AIDS.

Szczegółowe informacje o szkoleniu znajdą Państwo pod adresem: http://reshumanae.org.pl/szkolenia/szkolenie-na-doradcow-pkd/
lub tel. 22 331 77 81 Dział Promocji Zdrowia Krajowe Centrum ds. AIDS ul. Samsonowska 1 02-829 Warszawa

Data dodania: 04.08.2015


Zmiana numeru telefonu alarmowego

Z dniem 01.08.2015 r. zmienia się numer telefonu alarmowego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle. Nowy numer to 784 365 480

Data dodania: 01.08.2015


Dopalacze - informacje dla młodzieży i rodzicówPliki do pobrania:
Ulotka dla młodzieży - KLIKNIJ
Ulotka dla rodziców - KLIKNIJ

Data dodania: 30.07.2015


Warsztaty dla ludzi żyjącymi z HIV i ich bliskich

Data dodania: 13.07.2015


Podsumowanie IX edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę"

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle informuje, że zakończono IX edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego promującego zasady zbilansowanej diety i aktywności fizycznej "Trzymaj Formę" realizowanego w szkołach w powiecie jasielskim.

[więcej...]

Data dodania: 13.07.2015


Realizacja programów antytytoniowych w placówkach oświatowych w roku szkolnym 2014/15

PSSE w Jaśle w ramach realizacji Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce realizuje programy profilaktyczne w zakresie edukacji antytytoniowej.

  1. Program "Czyste powietrze wokół nas" skierowany do dzieci przedszkolnych oraz ich rodziców i opiekunów.
    Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
    W bieżącym roku szkolnym realizowany był w 29 placówkach oświatowych powiatu jasielskiego (19 przedszkolach, 9 oddziałach przedszkolnych oraz 1 punkcie przedszkolnym). W programie wzięło udział łącznie 971 dzieci w wieku przedszkolnym oraz 708 rodziców.

[więcej...]

Data dodania: 07.07.2015


Szkolenie liderów środowiskowych w zakresie HIV/AIDS

Stowarzyszenie "Jeden Swiat" zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu HIV/AIDS.
Więcej informacji - KLIKNIJ

Data dodania: 25.06.2015


Przetestuj się na HIV bezpiecznie, bezpłatnie i anonimowo

Punkt, po kilkumiesięcznej przerwie, ruszył w starym miejscu, tj. w Przychodni Akademickiej Centrum Medycznego "Medyk" przy ul. Podkarpackiej 1 w Rzeszowie. Prowadzi go jednak nowa, inna organizacja: Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS "Jeden Świat" z Krakowa (które prowadzi taki sam Punkt również w Krakowie w Szpitalu Uniwersyteckim).

[więcej...]

Data dodania: 10.06.2015


Światowy Dzień Bez Tytoniu 2015

31 maja to ważna data w kalendarzu promocji zdrowia - dzień, który służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu. Na kwestię skutków inhalacji dymu tytoniowego zwraca uwagę Światowa Organizacja Zdrowia, co roku koncentrując się na innym aspekcie tej globalnej epidemii. Tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Tytoniu przyświeca hasło
"STOP NIELEGALNEMU OBROTOWI WYROBAMI TYTONIOWYMI".
które ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych konsekwencji tego zjawiska, które stanowi zagrożenie dla podstawowego celu Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, jakim jest zmniejszenie konsumpcji wyrobów tytoniowych.

[więcej...]

Data dodania: 27.05.2015


Informacja dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży

Wymagania dotyczące organizacji placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 21 stycznia 1997r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. z 1997r. Nr 12, poz. 67 z późn. zm.).

[więcej...]

Data dodania: 27.05.2015


Konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS

Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle, ma przyjemność zaprosić Panie do wzięcia udziału w Konkursie wiedzy na temat HIV i AIDS dla kobiet w ciąży lub planujących ciążę organizowanym w ramach kampanii edukacyjnej "Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dzieckatm".

[więcej...]

Data dodania: 06.05.2015


TESTY NA HIV W RZESZOWIE

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle informuje, że bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Rzeszowie prowadzonego przez Stowarzyszenie "Jeden Świat".
Test powinny wykonać osoby, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne oraz wszyscy, którzy narażeni byli na zakażenie. O zakażeniu można się dowiedzieć tylko robiąc test w kierunku HIV. HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie.

[więcej...]

Data dodania: 14.04.2015


Światowy Dzień Zdrowia 2015

W dniu 7 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku wiodącym problemem obchodów jest Bezpieczeństwo Żywności, a hasło przewodnie ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi "Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym".
Celem podejmowanych inicjatyw jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności w całym łańcuchu żywnościowym, od produkcji do spożycia.
Dostęp do wystarczającej ilości bezpiecznej i odpowiedniej pod względem wartości odżywczych żywności ma kluczowe znaczenie dla naszego życia i dobrego stanu zdrowia. Niebezpieczna żywność zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy, pasożyty lub substancje chemiczne jest przyczyną ponad 200 chorób - silne biegunki, wyniszczające infekcje, takie jak zapalenie opon mózgowych, a także ostre zatrucia i nowotwory. Przenoszone drogą pokarmową choroby mogą być przyczyną długotrwałej niesprawności, a nawet śmierci. Należy podkreślić, że każdego roku około 2mln osób, w tym wiele dzieci, umiera z powodu biegunek wywoływanych przez bakterie obecne w żywności i w wodzie.

[więcej...]

Data dodania: 31.03.2015


Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić testZ okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego, Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

[więcej...]

Data dodania: 10.02.2015


Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!

Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął ogólnopolską kampanię społeczną realizowaną w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.


[więcej...]

Data dodania: 30.01.2015


Ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie Powiatu Jasielskiego za rok 2014

Ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie Powiatu Jasielskiego za rok 2014 - KLIKNIJ
Ocena jakości wody w basenach kąpielowych za rok 2014 - KLIKNIJ

Data dodania: 22.01.2015


Archiwum aktualności ... 2016 2017 2018 2019 rok bieżący

 

Copyrights © PSSE w Jaśle, All rights reserved

 

webDesign