r.
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Jaśle - PSSE - Sanepid Jasło
 

"Zaszczep się wiedzą"

Na stronie internetowej http://zaszczepsiewiedza.pl/ w zakładce: DLA NAUCZYCIELI, zamieszczona została publikacja ze scenariuszami lekcji dla nauczycieli na temat szczepień, która powstała w ramach konkursu "Zaszczep się wiedzą" pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego. Część scenariuszy jest oparta na książce Izabeli Filc-Redlińskiej pt. "Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana", która jest dostępna pod adresem http://zaszczepsiewiedza.pl/przygody-niedzwiadka-szczepana/

Data dodania: 27.12.2019"Oszczędź dziecku ospy"


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle bierze udział w kampanii edukacyjnej pt.: "Oszczędź dziecku ospy", której głównym inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Higieniczne. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń tą chorobą i możliwości ochrony przed ospą.

Więcej informacji na stronie internetowej https://www.ospawietrzna.pl/

Data dodania: 13.12.2019"Bieg po zdrowie" - program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

"Bieg po zdrowie" to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Grupa, do której skierowany jest program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

To na nas - osobach dorosłych - spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały:

Podręcznik dla nauczyciela (pdf) (38MB)

Zeszyt ćwiczeń dla ucznia (pdf) (30MB)

Plakaty (pdf) (18MB)

Folder A3 Ulotka informacyjna dla rodziców (pdf) (4MB)

Filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieliW bieżącym roku szkolnym 2019/20 materiały dostępne są wyłącznie w formie elektronicznej.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację programu w ubiegłym roku szkolnym. Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne wysiłki przyczynią się w przyszłości do podejmowania właściwych wyborów życiowych dzieci.

Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do współpracy i realizacji programu w bieżącym roku szkolnym.Data dodania: 05.12.2019Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV


Załączniki:

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV (doc) (pdf)

Sytuacja epidemiologiczna zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w województwie podkarpackim i w Polsce (doc) (pdf)

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV - wykaz PKD (pdf)Data dodania: 26.11.2019Światowy Dzień Rzucania Palenia


POSTAWY POLAKÓW WOBEC PALENIA TYTONIU

Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy - z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie - różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to (KANTAR Polska 2019):

- W dalszym ciągu prawie 1/4 społeczeństwa nałogowo pali papierosy.

- Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.

- 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!

- Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!


Przy okazji tego Święta koniecznie należy zaznaczyć, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). Tym bardziej alarmujące jest, że w blisko 34% domów Polaków, pali się tytoń (KANTAR Polska 2019).

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia - nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Szczególnie, że w ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia, a tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie!Data dodania: 20.11.2019Zagrożenia związane z e-papierosami - MEN i GIS ostrzegają!


Załączniki:

Materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli (pdf)Data dodania: 18.10.2019Konferencja - "Substancje psychoaktywne - trend czy zagrożenie"

https://substancje-psychoaktywne-sanok.konfeo.com/
https://substancje-psychoaktywne-przemysl.konfeo.com/
https://substancje-psychoaktywne-debica.konfeo.com/
https://substancje-psychoaktywne-rzeszow.konfeo.com/


Załączniki:

Program 21.10.2019 Sanok (pdf)

Program 22.10.2019 Przemyśl (pdf)

Program 23.10.2019 Dębica (pdf)

Program 24.10.2019 Rzeszów (pdf)Data dodania: 11.10.2019Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę!"

Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę!" to inicjatywa promująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i ich rodziców.

W chwili obecnej trwają prace nad uruchomieniem rejestracji w formie online. Od dnia 1 października br. szkoły zainteresowane udziałem w XIV edycji Programu będą mogły zgłaszać się do udziału za pośrednictwem strony www.trzymajforme.pl

Data dodania: 26.09.2019Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS"


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wzorem lat ubiegłych informuje o Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS" dla wszystkich uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
Konkurs "Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS" wpisuje się w działania środowiska szkolnego na rzecz zdrowia. Problem środków psychoaktywnych i HIV/AIDS dotyczy każdego z nas. Prawie 60% osób żyjących z HIV to ludzie poniżej 30-ego roku życia. Prawie co dziesiąty seropozytywny Polak zakaził się przed 20 rokiem życia. Wiele młodych ludzi podejmuje zachowania ryzykowane pod wpływem środków psychoaktywnych.
Wiedza na ten temat, a przede wszystkim kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań są czynnikami mogącymi uchronić młodych ludzi przed sięganiem po narkotyki oraz wynikającymi z tego konsekwencjami.
Honorowym Patronatem nad konkursem "Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS" sprawują Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki i Podkarpacki Kurator Oświaty.Załączniki:

Regulamin konkursu (pdf)

Oświadczenie pełnoletniego uczestnika konkursu (pdf)

Zgoda przedstawiciela ustawowego niepełnoletniego uczestnika konkursu (pdf)Data dodania: 09.09.2019Jasne jak Słońce

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w ramach działań informacyjno - edukacyjnych dotyczących uświadamiania ryzyka związanego z nadmiernym narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe, prowadzi kampanię "Jasne jak Słońce". Kampania skierowana jest do ogółu społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Szczegółowe informacje o kampanii na stronie: https://jasnejakslonce.pzh.gov.pl
Pliki do pobrania:

Plakat - przedszkola (pdf)

Plakat - szkoły podstawowe i gimnazjalne (pdf)

Plakat - szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne (pdf)

Data dodania: 12.06.2019Wyniki konkursu na plakat - Talerz Pełen Zdrowia


W związku z Światowym Dniem Zdrowia organizowany był konkurs na plakat "Talerz Pełen Zdrowia" dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: klas I-III oraz IV-VIII. Komisja konkursowa oceniała zawartość merytoryczną, profilaktyczny przekaz treści, kreatywność, oryginalność, pomysłowość oraz formę estetyczną prac.

Do konkursu zostało zgłoszonych 194 plakatów. Komisja oceniająca miała trudne zadanie, ponieważ zgłoszono dużo prac, a wszystkie były interesujące i pomysłowe.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom.Data dodania: 04.04.2019Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2019r.

"Zdrowie dla wszystkich" to hasło Światowego Dnia Zdrowia w 2019r.

Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie. "Zdrowie dla wszystkich" to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).

[więcej...]

Data dodania: 03.04.2019Konkurs - Talerz Pełen Zdrowia


Organizatorem konkursu - na plakat "Talerz Pełen Zdrowia" dla uczniów szkół podstawowych jest Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Jaśle. Konkurs jest organizowany w związku z Światowym Dniem Zdrowia.

Załączniki:

Plakat - Talerz Pełen Zdrowia (jpg) (3MB)

Plakat - Talerz Pełen Zdrowia (pdf) (18MB)

Regulamin - Talerz Pełen Zdrowia (doc)

Zgoda przedstawiciela ustawowego niepełnoletniego uczestnika konkursu (doc)

Data dodania: 12.03.2019Jak rozpoznać odrę?


Warto wiedzieć że jest to zakaźna choroba wirusowa wieku dziecięcego. Jedynym sposobem uniknięcia choroby i jej powikłań jest szczepienie ochronne. Zakażenie osoby nieodpornej prowadzi zawsze do zachorowania. Bieżąca sytuacja epidemiologiczna jest niepokojąca, wzrasta liczba zachorowań na odrę w Europie, najwięcej zachorowań wystąpiło w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290), Włoszech (2 248). W tym samym czasie na Ukrainie odnotowano ponad 32 000 przypadków odry. Problem odry występuje również w Czechach, Słowacji, Niemczech, na Węgrzech, Bułgarii, Litwie, Łotwie.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową przez bezpośredni kontakt z zakażonym.

Choroba przebiega z wysoką gorączką (do 40°C), zapaleniem spojówek i światłowstrętem, katarem, suchy oraz męczącym kaszlem. Na skórze widoczna jest żywoczerwona zlewająca się wysypka. Komplikacje tej choroby są częste: szczególnie u bardzo małych dzieci i u dorosłych powyżej 20 roku życia.

Metodą zapobiegania jest zaszczepienie się osoby nieuodpornionej.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych w trakcie pobytu, bądź po powrocie z podróży z terenów na których występują zachorowania - należy natychmiast skontaktować się ze z lekarzem.

Załączniki:

Komunikat - informacja dla osób dorosłych nt. szczepień przeciwko odrze (doc) (pdf)

Informacja nt. sytuacji epidemiologicznej odry 23.01.2019 (doc) (pdf)

Szczepionki przeciwko odrze zarejestrowane w Polsce (pdf)

Data dodania: 06.03.2019Program Szczepień Ochronnych na 2019 rok


Pobierz (pdf)
Data dodania: 28.02.2019Bezpieczne Ferie - wytyczne i zalecenia GIS


Ferie zimowe w naszym województwie rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają aż do 24 lutego.

W sumie w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć szkolnych będzie miało ponad 4,6 mln uczniów (4 638 564) z 23 598 szkół dla dzieci i młodzieży.

Podczas zimowego wypoczynku nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwa Państwa Inspekcja Sanitarna. Główny Inspektorat Sanitarny co roku publikuje sprawdzony patent na bezpieczny wypoczynek.


Patent na Bezpieczne Ferie

W tym roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał również zalecenia i wytyczne jak spędzić bezpieczne ferie oraz na co zwrócić szczególną uwagę, gdy Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek.


Załączniki:

Film: Bezpieczne Ferie 2019 (mp4)

Film w wersji PDF: Bezpieczne Ferie 2019 (pdf)

Ulotka: Patent na Bezpieczne Ferie (pdf)

Plakat: Ferie zimowe spędź je bezpiecznie! (pdf)

Data dodania: 11.02.2019Konkurs na spot profilaktyczny "Znamię! Znam je?"


Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w wojewódzkim konkursie na spot profilaktyczny pt. "Znamię! Znam je?".

Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy uczniów o czerniaku skóry, czynnikach chroniących przed czerniakiem oraz motywowanie młodzieży do regularnej obserwacji znamion i poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie.

Załączniki:

Regulamin konkursu (doc)

Plakat (jpg)

Formularz zgłoszeniowy (doc)

Zgoda przedstawiciela dziecka (doc)

Oświadczenie pełnoletniego uczestnika konkursu (doc)

Data dodania: 30.01.2019X Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w X Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych pt. "Porozmawiajmy o uzależnieniach" dla młodzieży klas 7-8 szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.

Celem Przeglądu jest popularyzacja twórczej aktywizacji i edukacji młodzieży w zakresie uzależnień. Autorskie i nie tylko, inscenizacje młodych aktorów są ważnym przekazem edukacyjnym, który zyskuje na autentyczności poprzez duży ładunek emocjonalny zarówno w treściach jak i scenicznej ekspresji. Taka forma pracy pozwala komunikować odbiorcom o problemach młodzieży, sposobie widzenia świata i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych w języku bliskim grupie rówieśniczej. Jest również jedną ze skuteczniejszych metod aktywizowania środowisk szkolnych do działań na rzecz zdrowia i daje możliwość wzmocnienia działań wychowawczych i zapobiegawczych.


Załączniki:

Regulamin Przeglądu Małych Form Teatralnych (pdf)

Zgłoszenie (doc)

Zgoda przedstawiciela dziecka (doc)

Oświadczenie pełnoletniego uczestnika konkursu (doc)

Data dodania: 30.01.2019Konferencja Szczepienia Ochronne w Niepodległej


Obchody stulecia odzyskania niepodległości są dobrym momentem, aby przypomnieć jak z problematyką szczepień ochronnych radziło sobie Państwo Polskie na progu XX wieku. Podczas spotkania zostaną poruszone takie zagadnienia jak: historia szczepień ochronnych, prawne aspekty szczepień dawniej i dziś.

Konferencja ma charakter otwarty, skierowana jest do lekarzy, pielęgniarek, epidemiologów, przedstawicieli samorządów i wszystkich osób zainteresowanych znaczeniem szczepień ochronnych.

Załączniki:

Plakat Konferencja Szczepienia Ochronne w Niepodległej (jpg)

Data dodania: 04.01.2019Archiwum aktualności 2015 2016 2017 2018 ... rok bieżący

 

Copyrights © PSSE w Jaśle, All rights reserved

 

webDesign