r.
 

Światowy Dzień Rzucania PaleniaCorocznie w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest "Światowy Dzień Rzucania Palenia". Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.

Palenie to nie "słaby charakter" czy "brak silnej woli"! To uzależnienie, które powoduje, że osoba chora kontynuuje palenie. To przewlekła i nawracająca choroba, która niszczy ciało, zmienia myślenie, sposób zachowania!

Wszystkie wyroby tytoniowe zawierają bardzo silne uzależniające substancje. Nikotyna jest substancją psychoaktywną, która zmienia pracę mózgu i wpływa na stan emocjonalny oraz fizyczny osoby, która jej używa.

Większość użytkowników wyrobów tytoniowych po krótkim czasie palenia papierosów odczuwa przymus ich stosowania i dolegliwości fizyczne, jeśli nie przyjmą kolejnej dawki nikotyny.

Dlaczego warto rzucić palenie?

To proste - rzucenie palenia to najlepszy sposób na ochronę i poprawę swojego stanu zdrowia. Odstawienie wyrobów tytoniowych zmniejsza ryzyko wystąpieniu wielu problemów zdrowotnych, z którymi wiążą się trudności, ból i cierpienie zarówno osoby palącej, jak i jej bliskich.

Rzucenie palenia redukuje ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym: nowotworowych, układu krążenia i układu oddechowego. Korzyści z zaprzestania palenia odczuwane są w wielu wymiarach: zdrowotnym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym a nawet estetycznym.

Choroba jaką jest uzależnienie od tytoniu, jest uleczalna! Każdy, kto pali, może przestać! Rzucenia palenia jest korzystne dla zdrowia, nawet wtedy, gdy wystąpiły już pierwsze zdrowotne konsekwencje używania wyrobów tytoniowych. 

Copyrights © PSSE w Jaśle, All rights reserved

 

webDesign