Logo PSSE Jasło

Infolinia - Koronawirus

  r.

    AKTUALNOŚCI

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Jaśle - PSSE - Sanepid Jasło
 

Bezpieczny powrót do szkoły

Plakat - Myj ręce - dla dzieci (PDF)

Plakat - Jak skutecznie myć ręce (PDF)

Data dodania: 27.08.2020Światowy Dzień Bez TytoniuŚwiatowy Dzień Bez Tytoniu ustanowiono w 1987 roku. Wprowadzony został przez WHO ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od tytoniu. Ma na celu zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia i jego negatywne skutki zdrowotne. W tym roku obchodzony jest pod hasłem - Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego.

[więcej...]

Data dodania: 31.05.2020Wznawiamy konkursy plastyczne


Data dodania: 22.05.2020Wojewodzkie Konkursy Plastyczne
Informujemy o wznowieniu wojewódzkich konkursów plastycznych - "Zawsze razem", "Trzymaj Formę - to się opłaca" oraz na plakat z hasłem antytytoniowym.
Organizatorzy w/w konkursów zdecydowali się na ich kontynuację przesuwając terminy nadsyłania prac do 12 czerwca br. oraz zmieniając zasady wręczenia nagród laureatom.
Regulamin konkursu antytytoniowego (pdf)

Regulamin konkursu - Trzymaj Formę - to się opłaca (pdf)

Regulamin konkursu - Zawsze razem (pdf)Data dodania: 22.05.2020Konkurs plastyczny "Talerz Pełen Zdrowia" - ODWOŁANY !

Regulamin - Talerz Pełen Zdrowia (doc)

Zgoda przedstawiciela ustawowego niepełnoletniego uczestnika konkursu (doc)Data dodania: 26.02.2020Wody oligoceńskie


Kompendium wody oligoceńskie (pdf) (doc)

Ulotka kompendium - wody oligoceńskie (pdf) (doc)Data dodania: 17.02.2020"Porozmawiajmy o uzależnieniach"
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w XI Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych pt. "Porozmawiajmy o uzależnieniach" dla młodzieży klas VII - VIII szkół podstawowych oraz szkól ponadpodstawowych.
Celem Przeglądu jest popularyzacja twórczej aktywizacji i edukacji młodzieży w zakresie uzależnień. Autorskie i nie tylko, inscenizacje młodych aktorów są ważnym przekazem edukacyjnym, który zyskuje na autentyczności poprzez duży ładunek emocjonalny zarówno w treści jak i scenicznej ekspresji. Taka forma pracy pozwala komunikować odbiorcom o problemach młodzieży, sposobie widzenia świata i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych w języku bliskim grupie rówieśniczej. Jest również jedną ze skuteczniejszych metod aktywizowania środowisk szkolnych do działań na rzecz zdrowia i daje możliwość wzmocnienia działań wychowawczych i zapobiegawczych.
Regulamin Przeglądu Małych Form Teatralnych (pdf)

Zgłoszenie szkoły do udziału w przeglądzie na poziomie
powiatowym/wojewódzkim (pdf)


Oświadczenie uczestnika pełnoletniego (pdf)

Zgoda przedstawiciela ustawowego uczestnika niepełnoletniego (pdf)

Indywidualna karta oceny spektakli przez jurora (pdf)

Zbiorcza ocena spektakli przez komisję konkursową (pdf)

Protokół z narady komisji konkursowej (pdf)Data dodania: 06.02.2020Konkurs "Szkoła wolna od używek" - ODWOŁANY !
Organizatorem konkursu "Szkoła wolna od używek" na film krótkometrażowy jest
Główny Inspektorat Sanitarny.
Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim, skierowanym do szkół ponadpodstawowych zlokalizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które uczestniczą w programie edukacyjnym "ARS, czyli jak dbać o miłość?". W konkursie mogą wziąć udział również szkoły ponadgimnazjalne, które nie uczestniczą w programie "ARS, czyli jak dbać
o miłość?"
Głównym celem konkursu jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.
Zadanie konkursowe polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego
o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Prace konkursowe należy przesłać do właściwych terenowo dla poszczególnych placówek oświatowych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w terminie
do dnia 8 kwietnia 2020 r.


Regulamin Konkursu Szkoła Wolna od Używek (pdf)

Zał.1 Deklaracja uczestnictwa (pdf)

Zał.2 Formularz zgłoszeniowy szkoły (pdf)

Zał.3 Zgoda na wykorzystanie wizerunku OSOBA PEŁNOLETNIA (pdf)

Zał.4 Zgoda na udział w konkursie i wykorzystanie wizerunku
OSOBA NIEPEŁNOLETNIA (pdf)
Data dodania: 06.02.2020Koronawirus 2019-nCoV
W ślad za komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego na dzień 21 stycznia 2020 r. - odnotowano łącznie 295 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV). Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Koronawirus 2019-nCoV to nowy czynnik ryzyka. Potwierdzono transmisję wirusa
z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Badania laboratoryjne wykluczyły, by chodziło o koronawirusy wywołujące znane już choroby jak SARS, MERS, grypa czy ptasia grypa. Nowy wirus 2019-nCoV nie wydaje się tak śmiertelnie groźny jak SARS czy MERS, ale należy pamiętać, że patogeny mogą mutować i przekształcać się w bardziej niebezpieczne formy. Współcześnie ryzyko rozprzestrzeniania się zachorowań do rozmiarów epidemii lub pandemii, czyli obejmującej różne kontynenty w tym samym czasie, ułatwia powszechność i duża dostępność transportu lotniczego. Do Chin latamy teraz często, dlatego istnieje ryzyko zachorowania w trakcie podróży bądź po jej zakończeniu. Zmiana środowiska wiąże się
z ekspozycją organizmu na działanie wielu czynników, w tym endemicznie występujących chorób zakaźnych w Chinach. Planując podróż należy podjąć działania profilaktyczne, właściwe dla ograniczenia ryzyka zachorowań. Najważniejsze z nich to rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny, w szczególności higieny rąk oraz unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w tym z objawami ze strony układu oddechowego, unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki, unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami.
W przypadku podejrzenia zachorowania lub zachorowania niezbędne jest informowanie służb medycznych, lekarzy o powrotach z rejonów zachorowań wywołanych wirusem 2019-nCoV, poddanie się badaniom i zaleceniom np. kwarantanny lub leczenia. Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie
z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi. Tego rodzaju praktyki zdrowotne międzynarodowych podróżnych są kluczowym elementem strategii ograniczania przenoszenia czynnika zakaźnego.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) uważa, że obecnie istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia podróżujących z krajów Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego odwiedzających Wuhan.

W zależności od rozwoju sytuacji i oceny zagrożenia - w kraju, województwie zostaną wdrożone odpowiednie procedury postępowania przez zespoły udzielające pomocy medycznej, transportujące i leczące pacjenta oraz zespoły rozpoznania biologicznego.

Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje sytuację epidemiologiczną w zakresie możliwości wystąpienia podejrzeń lub zakażeń koronawirusami.


Więcej aktualnych informacji na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/


Informacja dotycząca koronawirusa 2019-nCoV - postępowanie dla podróżnych (doc)

Informacja dotycząca koronawirusa 2019-nCoV - postępowanie dla podróżnych (pdf)Data dodania: 24.01.2020 - Aktualizacja: 27.01.2020Wojewódzkie Konkursy Plastyczne

Pismo dot. konkursu na plakat z hasłem antynikotynowym (pdf)

Pismo dot. konkursu plastycznego Trzymaj Formę - to się opłaca (pdf)

Regulamin konkursu antytytoniowego z załącznikami (pdf)

Regulamin konkursu Trzymaj Formę z załącznikami (pdf)Data dodania: 24.01.2020Patent na bezpieczne ferie 2020 r.Patent na bezpieczne ferie 2020 r. (pdf)Data dodania: 16.01.2020Archiwum aktualności 2015 2016 2017 2018 2019

 


 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle

ul. Koralewskiego 13
38-200 Jasło


tel.: (13)4463008, (13)4463009
fax.: (13)4463466


e-mail:


Telefon alarmowy
500544035

NIP: 685-19-20-896
⤻ do góry

 
 

Na skróty | Strona gówna | Aktualności | Żywność | Woda | Zdrowie | Oświata | Wypoczynek | Deklaracja dostępności |

 


Copyrights © PSSE w Jaśle, All rights reserved